Artėjant mokinių atostogoms, vis daugiau pateikiama paklausimų dėl privalomosios sveikatos patikros, nes pedagogai šią Darbo kodekse įtvirtintą prievolę dažniausiai vykdo mokinių atostogų metu, kad netrikdytų ugdymo proceso. Tačiau čia kyla daug klausimų, nes ir mokyklų vadovai, ir sveikatos priežiūros specialistai šį procesą įvairiai supranta ir interpretuoja.
Pavyzdžiui, dalis vadovų mano, kad pedagogas tikrintis sveikatą gali tik mokinių atostogų metu. O taip tikrai nėra. Pedagogas, artėjant sveikatos patikrinimo laikui, turi raštu kreiptis į įstaigos vadovą ir nurodyti, iki kada jis privalo pasitikrinti sveikatą, bei paprašyti, kad kasmetinei sveikatos patikrai būtų suteikta laisva nuo darbo diena. Tai padaryti labai svarbu, nes jei darbuotojas, kuriam yra prievolė kasmet atlikti privalomąją sveikatos patikrą (pedagogai įeina į šią grupę), laiku nepasitikrina sveikatos (vengia pasitikrinti), tai traktuojama kaip vienas iš šiurkščių darbo pareigų pažeidimų (LR DK 58 straipsnis. Darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva dėl darbuotojo kaltės 2. Priežastis nutraukti darbo sutartį gali būti: … 3) atsisakymas tikrintis sveikatą, kai toks tikrinimas pagal darbo teisės normas privalomas).
Kitas svarbus dalykas yra tas, kad nors pagal šiuo metu galiojantį Darbo kodeksą už privalomąją sveikatos patikrą privalo apmokėti darbdavys, ne kiekvienas darbdavys šią pareigą atlieka. Ką tokiu atveju daryti? Derėtų rašyti prašymą, pateikti apmokėjimo čekį ir paprašyti, kad įstaiga apmokėtų privalomąją sveikatos patikrą. Darbdavys privalėtų motyvuoti, kodėl jis neapmoka, o tokių argumentų jis neturės, kadangi yra įpareigotas įstatymų. Jeigu darbdavys ir parašius prašymą bei pateikus apmokėjimo čekį nesumoka, darbuotojas gali kreiptis į Darbo ginčų komisiją, kuri įpareigotų darbdavį laikytis įstatymų.
Na, ir dar vienas galvosūkis, dažnai iškylantis ir gydytojams, ir besitikrinantiems sveikatą yra toks: ar sveikatos patikrą atliekantis darbuotojas privalo atlikti plaučių rentgenogramą? Iš tiesų, šeimos gydytojas turi teisę pats spręsti apie tyrimų, būtinų profilaktiškai tikrinantis sveikatą, reikalingumą. LR sveikatos apsaugos 2000 m. gegužės 31d. ministro įsakymo Nr. 301 ,,Dėl profilaktinių sveikatos priežiūros tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose patvirtinimo“ 6 priede ,,NEINFEKCINIŲ LIGŲ PROFILAKTIKOS IR KONTROLĖS TVARKA“ (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. rugpjūčio 11 d. įsakymo Nr. V-943 redakcija) nustatyta, kad esant indikacijų šeimos gydytojas gali skirti plaučių rentgenogramą. Taigi, darytina išvada, kad nesant indikacijų (nėra temperatūros, kosulio ar kitų būdingų tuberkuliozei požymių), daryti plaučių rengenogramą nėra privaloma.
Apibendrinant galima pateikti tokias rekomendacijas: artėjant privalomajai sveikatos patikrai, raštu kreiptis į įstaigos vadovą; darbdaviui neapmokėjus privalomosios sveikatos patikros, raštu kreiptis į darbdavį ir pridėti apmokėjimo čekį; atliekant privalomąją sveikatos patikrą, nėra privaloma daryti plaučių rengenogramą, jeigu šeimos gydytojas nerekomenduoja kitaip.
(Nuotrauka iš www.lesmag.ru)
LŠDPS informacija