ETUCE: Graikijos švietimo sistema ant žlugimo slenksčio

2013-09-19

Mes dabar visi graikai

Graikijoje šią savaitę vyksta mokytojų streikas. Kaip praneša Graikijos valstybinių vidurinių mokyklų mokytojų federacija (OLME), streike iki rugsėjo 18 d. jau dalyvavo 90 proc. šalies mokytojų. Protestuojama prieš vadinamosios Troikos (Europos Komisijos, Europos centrinio banko ir Tarptautinio valiutos fondo) bandymus sugriauti valstybinį švietimą Graikijoje.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga išsiuntė palaikymo laišką graikų kolegoms, kuriame išreiškė viltį, kad jų kova bus sėkminga.

Europos profesinių sąjungų švietimo komitetas (ETUCE) išplatino pareiškimą, kuriame reiškiamas susirūpinimas Graikijos švietimo politika. Daugiau nei 2500 profesijos mokytojų laikinai nušalinti nuo darbo, 102 profesinės mokyklos uždarinėjamos, o 5 tūkst. mokytojų prievarta perversti dirbti į pradines mokyklas ar postus administracijoje. Iki 2016 m. išlaidos švietimui turi būti sumažintos 47 proc.

ETUCE nerimauja ir dėl drastiško mokytojų skaičiaus mažėjimo. Nuo šių metų birželio bendrojo lavinimo mokytojų sumažėjo 16 tūkst., t.y. 20 proc. ETUCE reiškia protestą prieš profesinio lavinimo privatizavimą Graikijoje ir jos vyriausybei primena, kad laisvas, kokybiškas, visiems prieinamas valstybinis išsilavinimas yra efektyviausias kelias į gerovės visuomenę.

Trumpas videoreportažas apie streiko priežastis (subtitrai – anglų kalba).