Estijoje streikuojantys mokytojai reikalauja kelti atlyginimus

2024-01-25

alt

Šią savaitę Estijoje prasidėjo neterminuotas bendrojo ugdymo mokytojų streikas. Pirmadienį pradėjo streikuoti virš 9000 mokytojų, nuo trečiadienio  streikuojančiųjų skaičius beveik padvigubėjo iki 18000, kai prie solidarumo streiko prisijungė darželių ir profesinių mokyklų mokytojai.

Kaip skelbia Estijos visuomeninis transliuotojas ERR, iš pradžių streiką paskelbusi Estijos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (EHL) norėjo, kad mokytojų minimali mėnesinė alga būtų padidinta iki 1950 eurų, o tai valstybės biudžetui būtų kainavę 46 mln. eurų papildomų išlaidų. Vėliau profsąjunga pasiūlė kompromisinį pasiūlymą – 1 835 eurai, dėl kurio valstybės biudžetas patirtų 10 mln. EUR papildomų išlaidų. Šiuo metu jis siekia 1749 eurus. (Plačiau čia )

Jau praėjusiais metais buvo grasinimų, kad tas streikas bus, jam buvo pradėta ruoštis. Pagrindinis streiko reikalavimas yra mokytojams pakelti algas ir peržiūrėti darbo krūvius, atlygio skaičiavimo formulę. Kaltinimas Vyriausybei toks, kad tai buvo vienas iš pažadų prieš ir po rinkimų į Estijos parlamentą – praktiškai visos partijos žadėjo pakelti algas švietimo darbuotojams, pedagogams, ir tai iki šiol yra neįvykdyta. Ir šiam streikui pasiruošta gana rimtai. (Daugiau čia)

Švietimo darbuotojai ateityje sieks ir ilgalaikės kolektyvinės sutarties, kuri iki 2027 m. užtikrintų 120 proc. šalies mokytojų vidutinio darbo užmokesčio lygį.

Paskutinės visuomenės apklausos rodo, kad du trečdaliai visuomenės pedagogų streiką palaiko.

Inf. parengta pagal lrt.lt, lrytas.lt