Vokietija: derybos, lydimos protestų, duoda rezultatų

2015-04-21

alt

Per ketvirtą derybų raundą pagaliau buvo pasiektas susitarimas dėl Vokietijos mokytojų darbo užmokesčio kėlimo. Vokietijos Viešojo sektoriaus sąjunga (Ver.di), kuriai priklauso Vokietijos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (GEW), ir Vokietijos federalinės žemės (darbdaviai 900 tūkst. darbuotojų, įskaitant 200 tūkst. mokytojų ir apie 200 tūkst. aukštojo mokslo institucijų profesorių ir mokslo darbuotojų) susitarė, jog atlyginimai 2,1 proc. padidės jau nuo šių metų kovo. Be to, kitais metais darbo užmokestis išaugs dar 2,3 proc. (bet ne mažiau kaip 75 eurais per mėnesį).

Dabar profsąjungos ragina darbdavius padidinti ir valstybės tarnautojų, tarp kurių yra ir 660 tūkst. šį statusą turinčių mokytojų, atlyginimus.

Labiausiai profsąjungos priešinosi darbdavių reikalavimui mažinti darbo (stažinę) pensiją. Profsąjungoms, padedant kelias savaites visoje šalyje švietimo sektoriuje vilnijusiems įspėjamiesiems streikams, sėkmingai pavyko atmesti šį reikalavimą. Teisė kasmet į pensijų išmokas pagal dabartinę sistemą nesikeis, bent jau per artimiausius dešimtį metų. Kaina, kurią už tai turėjo sumokėti darbuotojai, buvo darbuotojų įmokų į pensijų sistemą padidinimas. Šis padidėjimas nėra reikšmingas Vakarų federalinėse žemėse, kurios naudoja tradicinę sistemą, labiau pastebimas jis bus rytinėje Vokietijoje, kur žemos palūkanų normos kelia grėsmę būsimoms išmokoms.

Kitas pagrindinis GEW reikalavimas – sumažinti pajamų „į rankas“ atotrūkį tarp valstybės tarnautojų statusą turinčių pedagogų (Beamte) ir mokytojų (Angestellte). GEW atsisakė pasirašyti susitarimą, kuriame jos nariams nėra jokios finansinės naudos, o kolektyvinių veiksmų suvaržymas galiotų bent ketverius metus. Tačiau kai kurios profesinės sąjungos buvo pasirengusios pasirašyti sutartį, kas privertė stabdyti derybas. Šiuo metu dar neaišku, kaip GEW tęs kovą dėl geresnio mokytojų (Angestellte) atlyginimų.

Pasiektas susitarimas dėl darbo užmokesčio augimo neapima mokytojų iš ikimokyklinių įstaigų, kurios veikia prie savivaldybių.

GEW kartu su viešojo sektoriaus profesinėmis sąjungomis jau antras mėnuo veda derybas su Vokietijos federalinių žemių darbdavių organizacija TdL dėl geresnių darbo užmokesčio tarifų švietimo sistemoje.

Pastarosiomis savaitėmis regioniniu lygmeniu įvyko dešimtys įspėjamųjų streikų. Kolektyviniai veiksmai organizuojami visą derybų laiką. Štai balandžio 20 d. streikavo 25 tūkst. ikimokyklinių įstaigų ir socialinių darbuotojų, dėl kurių atlyginimų ir socialinių garantijų iki šiol nepavyko susiderėti. Šiomis dienomis vyksta penktasis derybų raundas.

Pagal ETUCE, GEW inf.