Vizitas ministerijoje: klausimų vis dar daugiau negu atsakymų

2017-11-30

alt

Lapkričio 30 d. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) atstovai švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Patrauskienės iniciatyva ministerijoje dalyvavo susitikime dėl LŠDPS suvažiavime suformuluotų reikalavimų.

Ministrė ir toliau atkakliai kviečia LŠDPS prisijungti prie Švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties, tuo pačiu ir pritarti dabartiniu metu siūlomam etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelio variantui.

LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas informavo, kad LŠDPS nėra prieš kolektyvinę sutartį ir mielai prie jos prisijungtų, tik tokia, kokia ji yra dabar, netenkina šalies mokytojų. „Lankausi daugelyje mokyklų ir niekur neteko girdėti, kad pasirašyta sutartis sprendžia kokias nors problemas“, – sakė jis. LŠDPS reikalavimuose kaip tik ir suformuluoti tie klausimai, kurie turėtų būti numatyti kolektyvinėje sutartyje.

Pirmininkas informavo, kad etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelio kūrime LŠDPS dalyvaujanti nuo pat pradžių, tačiau procesas yra gerokai užsitęsęs, o į LŠDPS siūlymus dėl etato formavimo nėra atsižvelgta. LŠDPS suvažiavime patvirtino poziciją, jog etate turėtų būti ne daugiau kaip 18 kontaktinių valandų, tuo tarpu šiuo metu modelyje galės būti net iki 28 val.

Nors, ministrės teigimu, dėl etatinio darbo apmokėjimo modelio esą vykstančios diskusijos, tačiau  jį įvedantys teisės aktai bus priimti Seime jau greitai, iki gruodžio pabaigos, ir jokių papildomų suderinimų su profesinėmis sąjungomis nebereikės. Tokiu būdu ji  patvirtino, kad dėl etatinio modelio įvedimo jau sutarta kolektyvinėje sutartyje ir niekas keičiama nebus.

Jurgitos Petrauskienės teigimu, šakos kolektyvinėje sutartyje esą numatyta, kad mokytojų atlyginimai kils nuo kitų metų rugsėjo 1 d., o 2020 m. vidutiniškai sieks 1000 eurų. LŠDPS pirmininko pavaduotoja Erika Leiputė-Stundžienė replikavo, jog sutartyje nėra numatyta jokių lėšų atlyginimų kėlimui, o 1000 eurų neatskaičius mokesčių mokytojai gauna ir dabar. 

Į klausimą, kiek konkrečiai pakils mokytojų algos nuo kitų metų rugsėjo 1 d., kai bus įvesta nauja apmokėjimo tvarka, ministrė neatsakė. Paprašius patikslinti, kaip bus pasiektas tikslas, kad į mokyklas ateitų jaunų mokytojų, ministrė leido suprasti, jog pensinio amžiaus pedagogai bus prašomi palikti mokyklas „įkalbinėjimo būdu“. Klausimas, kiek pakils jaunų pedagogų atlyginimai, kad jie pagal planą pradėtų plūsti į mokyklas, taip pat liko neatsakytas.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, vienintelė nepasirašiusi švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties ir neišsižadėjusi jau ne vienerius metus keliamų mokytojų reikalavimų, toliau laikosi pozicijos, kad nuo sausio 1 d. atlyginimai turi būti keliami 20 proc., sudarytas darbo užmokesčio kėlimo planas bei pradėta mažinti vaikų skaičių klasėse. Taip pat reikalaujama numatyti ne mažiau kaip šešias nekontaktines valandas ikimokyklinių ir priešmokyklinių įstaigų pedagogų etate.

LŠDPS inf.