Virš mokyklų – audros debesys

2011-09-24

Praėjusiais mokslo metais Tauragės rajono bendrojo lavinimo mokyklose mokėsi 6602 mokiniai. Rugpjūčio pabaigoje „Tauragės kurjerio“ pakalbintas Tauragės rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas sakė, kad preliminariais skaičiavimais 2011–2012 mokslo metais Tauragės rajono bendrojo lavinimo mokyklose mokysis apie 6300 moksleivių. Rugpjūčio pabaigoje savivaldybės Švietimo skyrius prognozavo, kad moksleivių sumažės apie 300, bet rugsėjo pradžioje paaiškėjo, jog jų sumažėjo net 504.

 – Sunku pasakyti, kur pradingo 200 mokinių, kurie turėjo ateiti į mokyklas. Manau, dalis jų su tėvais išvyko į užsienį, dalis išėjo į profesinio rengimo mokyklas, dalis nebesimoko. Mokyklos aiškinsis situaciją ir po kelių savaičių žinosime, kur pradingo apie 200 mokinių, – pasakojo E.Šteimantas.

Ruošiasi nurėžti apie 700 tūkstančių litų

Šiemet Tauragės bendrojo lavinimo mokykloms iš Valstybės biudžeto mokinių krepšeliams finansuoti buvo skirta 33,4 milijono litų. Tačiau lyginant su gegužės mėnesiu mūsų rajono bendrojo lavinimo mokyklose mokinių sumažėjo 504.

Vidutinis mokinio krepšelis – apie 3310 litų, mūsų rajono mokyklos neteko 504 mokinių, todėl finansavimas joms šiemet gali būti sumažintas apie 700 tūkstančių litų. Mokyklų vadovai tikėjosi, kad mažėjant mokinių bus mažinamas finansavimas, tačiau manė, kad tai įvyks kitais metais, tačiau Finansų ministerija šiuos planus pakoregavo: pinigus planuojama nurėžti jau šį rudenį.

Kilo sąmyšis

Sumažinus finansavimą praktiškai visos Tauragės rajono mokyklos nebegalės subalansuoti savo pajamų bei išlaidų. Anksčiau nesuvedantys galo su galu buvo gelbstimi perskirstant biudžetus ir biudžeto perteklių turinčių mokyklų pinigus pervedant tiems, kam jų trūksta. Šiemet tai Tauragės mokyklų nebeišgelbės, nes praktiškai nebeliko, iš ko galima būtų atimti.

Kitais metais dėl mažėjančio mokinių skaičiaus finansavimas mūsų rajono mokykloms sumažės apie 1,5 milijono litų, bus mokyklų, kurioms trūks net 200 tūkstančių litų, kad būtų subalansuotas biudžetas. Didelė tikimybė, jog mokyklų direktoriams teks prašyti, kad techninis personalas ir mokytojai eitų nemokamų atostogų, todėl mokyklose kilo sąmyšis – perspektyva nemokamai atostogauti nieko nežavi.

Dar sunkesni laikai mūsų rajono mokykloms gali ateiti kitų metų rudenį, nes mokinių vėl sumažės apie 400, o tada dar maždaug 1,2 milijono sumažės ir rajonui skiriamos moksleivio krepšelio lėšos.

Per dvejus metus Tauragės rajonui skiriamos moksleivio krepšelio lėšos gali sumažėti apie 2,7 milijono litų – nuo 33,4 iki 30,7 milijono litų.

– Finansavimas mažėja, todėl mokykloms teks ieškoti vidinių resursų. Teks mažinti darbuotojų koeficientus, taupyti visur, kur tik įmanoma. 2011–2012 metais Tauragės rajone nebus uždaryta nė viena mokykla. Tikimės, kad mokykloms patekus į sunkią situaciją lėšų jų išlaikymui skirs rajono savivaldybė, bet teks ieškoti ir vidinių resursų, – ramino Švietimo skyriaus vedėjas E.Šteimantas.

Arūnas STRIKAITIS

Tauragės kurjeris