Smurto mastai mokyklose – nežinomi

2011-09-27

Tikrieji incidentų mastai miesto mokyklose visuomenei galbūt niekada nebus žinomi. Tą praėjusią savaitę parodė Rėkyvos progimnazijoje vykęs incidentas, ir mokyklos vadovo požiūris į smurtą mokykloje. Specialistai pastebi, kad smurtauja ne tik vaikai – psichologinį smurtą jie patiria ir iš mokytojų. Valdininkai nesugaudo direktoriaus

Į Rėkyvos progimnaziją vyko greitosios medicinos pagalbos automobilis, o medikų pagalbos prireikė šioje švietimo įstaigoje sužalotam berniukui. Tikėdamiesi išsiaiškinti aplinkybes, paskambinome Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausiajam specialistui Vitalijui Rumbauskui. Jis nedaug tegalėjo papasakot – teigė, kad apie susižalojusį vaiką vos prieš porą valandų išgirdo iš savo kolegų.

„Iš bendradarbių sužinojau”, – teigė valdininkas. V. Rumbauskas tikino, kad gavęs šios informacijos nesėdėjo rankų sėdėjęs. Bet bandymai susisiekti su įstaigos direktoriumi Romu Senkumi buvo bergždi.

Direktorius: „Pats berniukas labai šūstras…”

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė teigė, kad  iš medikų gautas pranešimas, jog iš Rėkyvos progimnazijos atvežtas vienuolikos metų berniukas, kuris dėl galvos sumušimo bei galvos smegenų sukrėtimo gydomas Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centre. Pasak policijos atstovės spaudai, įvardyta, kad vaikas buvo pastumtas.

Nenuostabu, kad kai kurie rėkyviškiai savo vaikus leidžia ne į vietinę švietimo įtaigą, o vežioja savo vaikus į net pietinėje miesto dalyje esančias mokyklas – direktorius R. Senkus įvykį žurnalistei komentavo vos ne gatvės žargonu ir nevengė išvedžioti, kad nukentėjusysis pats galėjo būti kaltas.

„Pats berniukas labai šūstras, pats visur pakliūna”, – apie nukentėjusįjį atsiliepė R. Senkus, netrukus pripažinęs, kad vykusio vaikų susistumdymo net nematė savo akimis. Kai buvo sužalotas berniukas ir į švietimo įstaigą suvažiavo medikai ir iškviesti nukentėjusiojo tėvai, R. Senkaus tuo metu  įstaigoje.

Reikėtų platinti koridorius?

Pasiklausius Rėkyvos progimnazijos direktoriaus pasakojimo apie incidentą, susidaro įspūdis, kad dėl jo gali būti kalti net  įstaigos koridoriai.

„Man ten įdomiai su tuo vaiku gaunasi. Ir budėtoja, ir vaikai man pasakojo. Pas mus tie koridoriukai labai mažyčiai. Buvo pertrauka, pamoka dar nebuvo prasidėjusi. Jis (nukentėjusysis, – aut. past.) ten ėjęs pro šalį, septintokai savo žaidimus žaidė ir stumtelėjo jį. Atsisėdo, užsiėmęs galvą pasisuko kaip vaidindamas„, – „Šiaulių naujienoms“ pasakojo R. Senkus. Paklaustas, kodėl apie incidentą neskubėta pranešti Savivaldybės Švietimo skyriaus darbuotojams, teigė laukęs raštų iš medikų.

Vaizdine medžiaga tikrųjų faktų nebus neįmanoma pagrįsti – R. Senkaus teigimu, vaizdo stebėjimo kameros įrengtos tik mokyklos išorinėje pusėje.

Rėkyvos progimnazijos socialinė pedagogė Alma Girdvainienė apie nukentėjusįjį buvo kitokios nuomonės, nei jos viršininkas. Jai berniukas neatrodo konfliktiškas ir mėgstantis kažkur „įsivelti„. „Judrus vaikas, kaip ir eilinis mokymosi bei kitu atžvilgiu“, – „Šiaulių naujienoms” pasakojo A. Girdvainienė, taip ir nedrįsdama įvardyti incidento kaltininkų. Teigiama, kad apie incidentą pranešta visiems susistumdymo dalyviams.

Ar normalu, jog švietimo įstaigos direktorius apie nukentėjusįjį kalba gatvės žargonu?

Lūžęs žandikaulis, išdaužyti langai

Tai ne pirmas smurto atvejis šioje mokykloje. Medikų pagalbos buvo prireikę dar vienam švietimo įstaigoje nukentėjusiam moksleiviui. Į Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centrą iš Rėkyvos pagrindinės mokyklos atvežtas sužalotas septyniolikmetis. Medikai vaikinui tuomet nustatė žandikaulio lūžimą, galvos smegenų sukrėtimą bei galvos sumušimą.

Skirtingai nei pastaruoju atveju, incidentas, kurio nespėjo pastebėti net chemijos mokytoja, įvyko  pamokos metu. Vaikai paprašė pirmajame suole sėdėjusio berniuko persėsti į kitą suolą, nes berniukas jiems užstojo vaizdą lentoje. Pedagogė tuo metu kažką rašė ant lentos, atsisuko ir pastebėjo, kaip šiam mokiniui iš burnos bėga kraujas. Pakviesta berniuko auklėtoja bei medicinos sesuo. Iš pradžių visi galvojo, jog moksleiviui pažeistos tik dantenos ir būtent jos kraujuoja. Tąkart sužaloto berniuko niekas neskubėjo vežti į ligoninę – tai padaryti suskubta tik po to, kai jis pats pedagogams suvapėjo, kad jam darosi bloga.

Po incidento kai kurie švietimo įstaigų vadovai bei patys Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus valdininkai prabilo apie tai, kad patys tėvai turi pasirūpinti vaikų saugumu ir vaikus apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų. Praėjus keliems mėnesiams po incidento, per kurį moksleiviui lūžo žandikaulis, į policijos akiratį buvo patekę kiti Rėkyvos pagrindinės mokyklos auklėtiniai, išdaužę vietinės bažnyčios langus. Jauniausiam buvo devyneri metai, o vyriausiam – keturiolika. Kadangi vaikai nebuvo tokio amžiaus, kad būtų galima taikyti baudžiamąją atsakomybę, pritarus prokurorui atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą ir nepilnamečių tėvams surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai už tėvų valdžios nepanaudojimą. Dievo namų tarnas tuomet dalijosi įžvalgomis, kad Rėkyvoje besimokantiems vaikams paprasčiausiai galėjo trūkti užimtumo.

Po prašymo nupirkti cigarečių – grasinimai

Šią savaitę jau ne pirmas atvejis, kai per incidentus nukenčia moksleiviai. Į miesto pareigūnus pagalbos kreipėsi paauglės mama. Ji policininkams pasakojo, kad jos dvylikos metų atžala prie vienos mieste esančios parduotuvės sulaukė grasinimų nužudyti. Anot G. Smagriūnienės, kiek vyresnės paauglės, kaip įtariama, savo aukos prašė nupirkti cigarečių. Užpuolikės išgirdusios neigiamą atsakymą ėmė grasinti mergaitei. Policijos atstovės teigimu, mergaičių asmenybės policijai jau žinomos. Vienai iš jų keturiolika metų, kitai – penkiolika.

Dėl savo amžiaus teks atsakyti ne paauglėms, bet jų tėvams.

Mokytojai bando „išėsti”

Mokslo darbuotojų, nuolat stebinčių tuo, kas vyksta šalies mokyklose, jau nebestebina nei pedagogų leksika, nei jų elgesys su vaikais. Kauno technologijos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Ugdymo sistemų katedros profesorė daktarė Irena Leliūgienė pastaraisiais mokslinio darbo metais besidominti tuo, kas vyksta šalies mokyklose, pastebi, kad dažnai smurto proveržiams mokyklose įtakos turi ir pedagogų elgesys su vaikais.

„Patys mokytojai bando išėsti. Šiuolaikinis pedagogas daugiau susiorientavęs į rezultatą, galvoja apie gimnazijos šventą vardą, kad vaikų gali sumažėti”, – teigia I. Leliūgienė, kuriai daug metų dirbo mokyklos direktore. Iš pasaulinės konferencijos, kurioje kalbėta apie socialinį auditą mokymosi įstaigose grįžusi profesorė daktarė I. Leliūgienė sako, kad reikėtų tokią praktiką taikyti ir mūsų šalyje. Jos žodžiais, tai padėtų nustatyti, kiek svarbus vaikui yra socialinis ugdymas.

„Mokykla išgyvena didžiulę krizę”, – mano I. Leliūnė, turėdama omenyje vaikų problemas bei pedagogų elgesį.

„Patys mokytojai bando išėsti”, – pastebi Kauno technologijos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Ugdymo sistemų katedros profesorė daktarė Irena Leliūgienė.

Smurto proveržiai mokyklose

„Romuvos” gimnazijoje moksleiviui buvo nuskeltas dantis. Šios švietimo įstaigos direktorius Vytautas Giedraitis tąkart tikino, jog vaiko spyris kitam vaikui į dantis tikrai yra ne smurtas, ir pripažino, kad imtis rimtų prevencinių priemonių nesiruošia.

S. Šalkauskio gimnazijoje moksleivis kitam vaikui kirto į tarpaukį. Dėl didžiulės mėlynės, sulaužyto nosies kaulo nukentėjusiajam prireikė ir medikų pagalbos.

Dėl smurto mokymosi įstaigose buvo sukilę visuomenininkai: Rėkyvos bei Dainų bendruomenių nariai. Jie tuomet piktinosi ne tik pedagogų požiūriu į rengiamą piketą dėl augančio smurto, bet ir valdžios nedėmesingumu.

Šiaulių naujienos