Kol kas mieste nėra nė vienos privačios ikimokyklinio ugdymo įstaigos.
Privačių darželių kūrimosi sąlygas bandoma lengvinti jau ne vienus metus, tačiau Panevėžyje kol kas neveikia nė viena tokio pobūdžio ikimokyklinio ugdymo įstaiga.
Dar prieš porą metų buvo supaprastintos higienos normos, o pernai ikimokyklinį ugdymą siūlančioms valstybinėms ir privačioms įmonėms buvo pasiūlytas ir mokinio krepšelis.
Sąlygas aiškino specialistai
Pirmadienį Panevėžio pedagogų švietimo centre Švietimo ministerijos specialistai aiškino, kaip įkurti privatų darželį. Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Grigaravičienė patikino, kad įkurti privačią ikimokyklinio ugdymo įstaigą šiandien gerokai paprasčiau nei prieš penkerius metus. „Privatų darželį galite steigti kad ir daugiabutyje, jei vaikų skaičius neviršija penkių dešimčių. Tokia ikimokyklinio ugdymo įstaiga gali neturėti ir savo kiemo“, – higienos normų pakeitimus dėstė specialistė. „Paprasčiau bus tiems, kurie jau yra įkūrę privačias mokyklas ar dienos centrus, jiems tereikės gauti higienos pasus“, – aiškino specialistė ir patikino, jog privataus darželio verslo gali imtis kiekvienas.
Higienos pasai – ne visiems
Vienos Panevėžyje veikiančios privačios neformaliojo ugdymo įstaigos savininkės Vilmos Baronienės teigimu, įkurti privatų darželį būtų gana sunku. Moteris sako, kad labiausiai ją gąsdina griežti higienos normų reikalavimai. Pasak aštuonerius metus veikiančios neformaliojo ugdymo įstaigos savininkės, nevilioja mintis ir apie valstybės siūlomą ikimokyklinio ugdymo krepšelį. „Sunku įvykdyti visas higienos specialistų sąlygas. Pamenu, kai kūrėmės, nebuvo net kalbos apie privatų darželį“, – prisiminė ponia Vilma, neplanuojanti savo neformaliojo ugdymo įstaigos paversti privačiu darželiu ir dabar. „Nereikia mums to mokinio krepšelio“, – tvirtino
V. Baronienė ir tuoj pat pridūrė, kad organizuoti popiečio miegą, maitinimą bei įrengti patalpas taip, kad jos atitiktų reikalavimus, – didžiulis darbas.
Panevėžio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Vida Vyčienė sakė sulaukianti žmonių, planuojančių steigti privatų darželį, tačiau labai dažnai jie įstaigos taip ir neįkuria, nes neįvykdo sveikatos apsaugos ministerijos reikalaujamų higienos normų sąlygų. Visuomenės sveikatos centro specialistė stebėjosi: „Kokie gali būti sunkumai, tos sąlygos nei pasunkintos, nei palengvintos, higienos pasų išdavimo sąlygos yra visiems vienodos.“
„Mes verslo tikrai nežlugdome, tik reikalaujame to, ko reikalauja ministerija“, – įsitikinusi higienos specialistė.
Vienos mieste veikiančios privačios neformaliojo ugdymo įstaigos vadovas Vygintas Trepekūnas mano, kad gauti higienos pasą nebus sunku, tačiau vyrą stebina kiti dalykai: „Manęs reikalaujamos higienos normos negąsdina, galima viską įvykdyti, tačiau yra kita medalio pusė – tie reikalavimai yra pasenę, man jie dvelkia sovietmečiu. Jie nori padaryti darželius kitokius, o higienos normos to tiesiog neleidžia įgyvendinti.“
V. Trepekūnas planuoja netrukus mieste įkurti privatų darželį. Vyras sakė besižavintis užsienyje esančiomis ikimokyklinio ugdymo įstaigomis, kuriose vaikai gali netgi laikyti gyvūnus.
Tokios pastabos nustebino Panevėžio visuomenės sveikatos centro specialistę Vidą Vyčienę. „Nei tos normos sovietinės, nei ką, – stebėjosi Sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja. – Jei nori gyvūnėlius laikyti, tegul laiko atskirose patalpose, juk kai kurie vaikai gali būti alergiški, todėl gyvūnams pagal higienos normas numatyta atskira patalpa.“
„Visi nori gauti valstybės siūlomą ikimokyklinio ugdymo krepšelį nemokamai, prisirenka vaikų ir mano darysią ką norėsią“, – griežtai kalbėjo higienos specialistė. Ji perspėja ir tėvus, kad šie turėtų patys nepatingėti pasidomėti, ar jų pasirinkta neformaliojo ugdymo įstaiga turi higienos pasą. „Mes tikrai nežlugdome ir nenorime žlugdyti verslo, tačiau norime, kad visi laikytųsi tvarkos“, – aiškino V. Vyčienė ir patikino, kad ir privatiems, ir valstybiniams darželiams higienos reikalavimai yra vienodi.
Būtų pigesni nei sostinėje
Švietimo ministerijos specialistės Ilonos Grigaravičienės teigimu, mokestis už privatų darželį Panevėžyje neturėtų būti didesnis nei 800 litų per mėnesį, jei tokioje įstaigoje vaikas būtų ugdomas, maitinamas, migdomas. Pagal dabar galiojančius įstatymus, visos ikimokyklinį ugdymą organizuojančios bei turinčios higienos pasus įstaigos gali gauti mokinio krepšelio lėšas. „Tai turėtų gerokai atpiginti privačių ikimokyklinio ugdymo įstaigų paslaugas, – žadėjo Švietimo ministerijos atstovė.
„Jei privataus darželio paslaugos būtų siūlomos tik 4 valandas per dieną, tada įstaiga turėtų pasirūpinti vien pastato išlaikymu“, – aiškino Panevėžio švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Zita Satkauskeinė.
Su tuo, kad privačių darželių mokestis turėtų mažėti, V. Baronienė nebuvo linkusi sutikti. Moteris patikino dažnai girdinti klausimą, ar neketinanti įkurti privataus visą dieną veikiančio darželio. „Jeigu ir įsteigtume tokį darželį, nemanau, kad atsirastų labai daug norinčiųjų į jį vesti savo vaikus, kai sužinotų kainą“, – įsitikinusi verslininkė. Pasak jos, mokestis gali prasidėti nuo 800 litų per mėnesį.
„Vilniuje kitaip, ten ir kainos kitokios, pas mus tiek niekas nemokės“, – teigė Vygintas Trepekūnas, planuojantis dar šiemet Panevėžyje atidaryti privačią ikimokyklinio ugdymo įstaigą. „Tai būtų pusę dienos veikiantis darželis“, – aiškino ketverius metus privačiai mokyklai vadovaujantis vyras, patikinęs, jog jau planuoja sutvarkyti kiemą, būsimo darželio vidaus patalpas.
„Mano darželis bus nedidelis – iki 10 vaikų, o mėnesinis mokestis už pusdienį neturėtų būti didesnis negu pustrečio šimto litų.
Kadangi gautume mokinio krepšelį, tai ir mokestis už buvimą darželyje gerokai atpigtų“, – aiškino V. Trepekūnas.
Panevėžio švietimo skyriaus vyresnioji specialistė Zita Satkauskienė sakė, kad mieste problemų dėl vietų darželiuose nėra. 30-yje ikimokyklinio ugdymo įstaigų yra net 300 laisvų vietų. Tačiau dėl to, kad atsirastų privačių darželių, laimėtų vaikai bei jų tėvai. „Konkurencija būtų labai geras dalykas“, – įsitikinusi Z. Satkauskienė.
E. Gikinienė
Panevėžio balsas