Rajono bendrojo ugdymo mokyklų tinklo veiksmų iki 2015 metų plane numatoma, kad jau nuo šių metų rugsėjo 1-osios nebeliks Gilaičių ir Micaičių mokyklėlių.
Į Kužių vidurinės mokyklos Gilaičių skyrių 2007-ųjų rugsėjo 1-ąją atėjo 17, į Micaičių mokyklėlę – 18 vaikų.
Micaičiai – šalia Kuršėnų. Savivaldybės administracijos direktoriaus Kęstučio Lukšo teigimu, miesto vaikų darželiuose laisvų vietų yra, tėvai savo vaikams čia galės pasirinkti ir mokyklą.
Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė žurnalistus tikino, kad ieškoma galimybių darbo netenkančius darbuotojus įdarbinti kitose mokyklose ar vaikų darželiuose.
Nuo ateinančių metų rugsėjo pirmosios numatyta likviduoti ir Žarėnų pagrindinę mokyklą, kurioje dabar mokosi apie 60 vaikų.
Žarėniškiai būtų vežiojami į Šakynos pagrindinę mokyklą, o norintys įgyti vidurinį išsimokslinimą – į Gruzdžių gimnaziją.
„Kiek žinau, ir pati mokyklos bendruomenė supranta, kad septynių kilometrų atstumu dviejų pagrindinių mokyklų negali būti. Ir – labai mažėja mokinių“, – sakė K. Lukšas.
Žarėnų mokykloje dirba pensinio amžiaus vadovai. J. Šertvytienė informavo, kad su Šakynos mokykla jau kalbėta – priims keletą specialistų. Galbūt mokytojai ir patys pradės ieškotis darbo vietų. Daug jų į Žarėnus važinėja iš Šiaulių.
Kurs universalius centrus
Planuojama, kad pertvarka skirtingu laiku palies dar keletą mokyklų.
Kuršėnų Pavenčių vidurinė mokykla nuo šių metų rugsėjo 1-osios tampa Kuršėnų Pavenčių mokykla, vykdančia priešmokyklinio, pradinio ir pagrindinio ugdymo programas.
Kužių vidurinė mokykla 2015 metais taptų pagrindine, bet, anot Administracijos direktoriaus K. Lukšo, dėl jos dar „galutinis taškas nepadedamas“. Bus laukiama, kaip Švietimo ir mokslo ministerija reaguos į Ignalinos rajono savivaldybės pasiūlymą atsižvelgti ir į tam tikrus atstumus. Siūloma, kad tarp vidurinį išsimokslinimą suteikiančių mokyklų būtų ne daugiau kaip 15, tarp pagrindinį – ne daugiau kaip 10 kilometrų. Ministerijos sprendimas būtų labai aktualus ir Kužiams.
Pagrindine nuo 2015-ųjų taps ir Bazilionų vidurinė, jeigu nebus pakeista nuostata, kad kaimiškoje vidurinėje mokykloje būtinai turi būti du vienuoliktųjų klasių komplektai.
Meras Algimantas Gaubas apgailestavo: jeigu ministerija tvirtai laikysis teisės aktų, tai Bubių – Bazilionų krašte Šiaulių rajonas nebeturėtų nei vienos mokyklos, galinčios suteikti vidurinį išsimokslinimą. Šio krašto jaunimui tektų važiuoti į Šiaulius ar dar kur nors.
Numatoma, kad Raudėnų pagrindinė mokykla 2015 metais taps mokykla – universaliu daugiafunkciu centru, vykdančiu ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ugdymo programas. Šiame centre vyks ir mokymo procesas, bus biblioteka, savo veiklą plėtos ir bendruomenė.
A. Gaubo tvirtinimu, Raudėnų mokykla „atsidūrė kritinėje padėtyje“. Jos statyboms užbaigti dar reikia apie 2,5 milijono litų, bet lėšų nebežadama. Prognozuojama, kad po trejų metų joje bebus apie 70 mokinių. Tokio dydžio pastatas, koks buvo suprojektuotas, mokyklai tampa nebereikalingas.
Mokykla – universaliu daugiafunkciu centru 2015-aisiais tampa ir Kurtuvėnų mokyklėlė.
Ketinama vykti į Alytaus rajoną pasižiūrėti, kaip veikia tokie daugiafunkciai centrai.
Kalbėsis su mokyklų bendruomenėmis
Spaudos konferencijoje žurnalistams įrodinėta, kad rajono švietimo sistemoje numatomos permainos – ne iš gero gyvenimo.
Per pastaruosius dvejus metu rajone sumažėjo 2,4 tūkstančio gyventojų. Mažėja ir vaikų.
Šių metų rajono biudžetą sudaro 94 milijonai litų, iš šios sumos 46 milijonai atitenka švietimo sistemai.
Mažiausiai lėšų vienam vaikui išlaikyti reikėjo Kuršėnų Stasio Anglickio pagrindinei mokyklai – 4299 litų, daugiausiai – Kurtuvėnų mokyklai – 12158 Lt, Žarėnų pagrindinei – 12015 Lt, Gilvyčių – 10659 Lt, Dirvonėnų – 10413 Lt, Verbūnų – 10122 Lt.
Pasak Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos J. Šertvytienės, kažką reikia daryti, kad būtų galima išgyventi iš lėšų, skiriamų mokytojų darbo užmokesčiui ir mokinių ugdymui užtikrinti. Antai Micaičių mokykloje – darželyje darbo užmokesčio trūkumas siekia 25,5 procento, o Žarėnų pagrindinėje mokykloje – 18,7 proc.
Nuo šio ketvirtadienio Savivaldybės atstovai pradės susitikinėti su mokymo įstaigų, kurias palies pertvarka, bendruomenėmis. Jeigu pozicijas su jomis pavyks suderinti, tai kovo pabaigoje vyksiančiame rajono Tarybos posėdyje galėtų būti priimtas sprendimas dėl mokyklų tinklo pertvarkos rajone.
Jeigu su mokymo įstaigomis sutarti nepavyks, Savivaldybės administracijos direktoriaus K. Lukšo teigimu, visa medžiaga bus pateikta Švietimo ir mokslo ministerijai – te ji pasakys, ar Savivaldybė teisi, ar neteisi.
Algimantas BRIKAS