Pasmerktos minimaliai algai?

2011-06-08

Darželių auklėtojų padėjėjos, vadinamos auklytėmis, praleidžia visą dieną su mūsų vaikais ir tai daro už minimalią algą. Joms nepriklauso nei pedagogų lengvatos, nei priedai už stažą, nei kvalifikacijos kėlimo kursai, nei ilgesnės atostogos. Nors psichologai auklyčių darbą vadina pirminiu formuojant vaiko asmenybę, ši misija vertinama kaip pagalbinio darbininko.

Pasmerktos minimaliai algai

 

Į „Šiaulių kraštą“ po darbo dienos atėjo auklėtojų padėjėjų iš kelių miesto darželių. Kai kurios su savimi atsinešė plakatus, kuriuose reikalaujama didinti minimalią algą.

Anksčiau vadintų šeimininkėlių, auklyčių statusas pakeistas į auklėtojų padėjėjų, joms deleguota daugiau pedagoginių funkcijų, tačiau alga išliko ta pati — minimali.

Su ikimokyklinukais nuo aštuntos ryto iki pusės penkių vakaro išbūnančios auklėtojų padėjėjos neturi nei pedagoginio darbo lengvatų, nei ilgesnių atostogų, jokių priedų prie atlyginimų už pedagoginį papildomą darbą, nei galimybės kelti kvalifikaciją, išskyrus 670 į rankas.

„Kaip žmogui pragyventi už tokį atlyginimą? Visiems gyvenimas eina į priekį, o mums gyvenimas stovi vietoje“, — sako auklytės.

Jų nuomone, tokiame darbe minimali alga yra pasityčiojimas. Ir kai A. Kubilius sako, kad verslininkai nesutinka kelti MMA, nes neturės iš ko mokėti, valstybė elgiasi lygiai taip pat.

Yra realios padėjėjos

„Keičiasi jų statusas, turėtų keistis ir atlyginimas“, — tvirtina Gražina Petrauskienė, darželio “Coliukė“ auklėtoja, turinti 37 metų darbo stažą ir atėjusi į redakciją išsakyti savo nuomonės.

Anot G. Petrauskienės, pasikeitus ikimokyklinio ugdymo programoms, po pusryčių prasideda „Ryto ratas“ ir vaikai pagal kompetencijas eina į savo kampelius — vienas žmogus jų aprėpti negali. Kol auklėtoja užsiima su vyresniais vaikais, padeda jiems ruoštis mokyklai, auklytės būna su mažesniais. Jos padeda auklėtojai ekskursijų, išvykų metu, lieka su vaikais, kai auklėtojos išeina į metodinius ar pedagoginius susirinkimus, būna pietų miego metu. Tai anksčiau jos prižiūrėdavo indus ir švarą — dabar jos dalyvauja pedagoginėje veikloje kartu su auklėtojomis.

Jokių kursų, jokių galimybių

Nepasitenkinimas ir suvokimas, kad ši situacija žeminanti ir neteisinga, pasakojo moterys, atėjo pamažu, kai atotrūkis tarp auklėtojų ir jų padėjėjų atlyginimų pasidarė milžiniškas.

Jei dar prieš dvylika metų skirtumas buvęs minimalus — gal 40 litų, dabar atlyginimas skiriasi visu tūkstančiu… Ši praraja išryškėjo, kai pedagogai išsikovojo geresnes sąlygas, o į pedagoginę sistemą nepakliūnančios auklytės liko už borto.

Auklėtojos, kaip pedagogės, kelia kvalifikacines kategorijas, nuo kurių priklauso jų atlyginimas, o auklytės, kurios prisideda prie vaikų auklėjimo, nuo bet kokio tobulėjimo yra tarsi nušalinamos.

Auklėtojoms priklauso 56 dienos atostogų, o auklytės, kai darželiai vasarai uždaromi, yra priverstos eiti nemokamų atostogų.

Mamos už minimalią

„Auklėtojos per dieną keičiasi dvi, kartais ateina trečia, o mes visą laiką tos pačios — vaikai į sijoną įsikibę, ateina į virtuvėlę slaptą reikalą pasakyti, pasiklausti, su mumis jie būna vos ne daugiau, nei namie. Dažnai įsikimba į ranką ir mama vadina“, — pasakoja Jūratė Valinčienė, auklėtojos padėjėja dirbanti šešeris metus.

Auklytė Natalija Kunakina, pati užauginusi penkis vaikus, atėjo į šią sistemą dirbti iš „Lietuvos geležinkelių“.

„Atėjusi čia į svetimus vaikus pradėjau žiūrėti kaip į savus — šiemet turim lopšelinukus, tai nespėji sūpuoti, pūsti, bučiuoti. Niekada neįsivaizdavau, koks sunkus ir kaip neįvertinamas yra mūsų darbas“, — pasakoja N. Kunakina.

Ministerija apie atlyginimo didinimą nekalba

„Ikimokyklinių įstaigų profsąjunga kreipėsi į Švietimo ministerijos Ikimokyklinio ugdymo departamentą, tačiau departamentas tvirtina, kad auklytės neturi pedagoginio išsilavinimo, todėl apie pedagoginį stažą ir lengvatas nekalbama, nors iš tiesų auklyčių reikalavimai taip išsiplėtė, kad jų veikla prilyginama pedagogų veiklai“, — sakė Rasa Jasmontienė, Šiaulių profesinių sąjungų susivienijimo vadovė.

„Mums reikia ir tvarką prižiūrėti. Žmogus su aukštuoju juk neis grindų plauti“, — svarsto Genovaitė Žutautienė, auklėtojos padėjėja.

Bet auklytės norėtų, kad joms būtų sudarytas galimybė įgyti specialų išsilavinimą, kelti kvalifikaciją kursuose, įgyti teisę į kiek ilgesnes atostogas.

Anot R. Jasmontienės, profsąjunga yra nusiuntusi reikalavimus Švietimo ir mokslo ministerijai, tačiau kol kas ministerijos siūlomame projekte, kas galėtų turėti pedagoginį stažą, auklyčių nėra.

Užtat įrašytos ministerijos klerkų, skyrių vadovų ir jų padėjėjų, kurie vargiai prie vaiko yra prisilietę, pareigybės.

Nijolė KOSKIENĖ

Šiaulių kraštas