Mokytojų aprangos kodas: būti ar nebūti?

2011-10-02

Prisiminus tarybinių laikų pedagogų aprangą, daug kam prieš akis iškyla pilki arba languoti, daugiau kilimą nei rūbus primenantys kostiumėliai, apdribę megztiniai, pusę veido dengiantys akiniai ir cheminiu būdu sušukuoti plaukai.Nors ir pasitaikydavo skoningų išimčių, daug kam  būtent toks mokytojo įvaizdis įstrigęs giliai į pasąmonę. Šiandien mokytojai turi gerokai daugiau laisvės ir pasirinkimo galimybių tiek pačiame mokymo procese, tiek ir formuojant savo stilių. Tačiau diskusijos, kokia yra ir kokia turėtų būti pedagogo apranga verda nuolatos. Tarpusavyje nesutaria tiek patys pedagogai, tiek mokyklos administracija, savitą nuomonę išreiškia ir mokiniai, ir jų tėvai.

Įtikti visiems sunku

Tėvų tarpe vyrauja skirtingos nuomonės – viena jų grupė pasisako griežtai – mokytojai turėtų rengtis kaip ir visi valstybės tarnautojai, gaunantys algą iš valstybės biudžeto. Kiti tėvai, linkę į platesnę diskusiją, sako, jog mokytojų drabužiai – itin svarbi komunikacijos dalis, kuria moksleiviams perduodama tam tikra žinutė. Stilingas, visada pasitempęs, o kartais (tebūnie) ir šiek tiek šokiruojantis – toks turėtų būti mokytojo rodomas pavyzdys, ugdant laisvas ir kūrybingas asmenybes.

Patys moksleiviai pripažįsta, kad jiems maloniau akis paganyti į madingai ir puošniai apsirengusius mokytojus, tačiau tokių pasitaiko vos vienas kitas. Daugumos pedagogų aprangoje dominuoja klasikinis stilius – vyriški ir moteriški kostiumai. Persistengusius pasipuošti mokytojus, moksleiviai netrunka pakrikštyti šmaikščiomis pravardėmis, o linksmos istorijos apie per mažas odines mokytojos kelnes ar iš kojų verčiantį dekoltė eina iš lūpų į lūpas.

Paprasčiausia išeitis – aksesuarai

Visų profesijų atstovai turi teisę būti stilingais. Tačiau vienam stilius asocijuojasi su neoninėmis spalvomis nuo galvos iki kojų, kitam gi pakanka nedidelio aksesuaro, parodančio domėjimąsi naujausiomis mados tendencijomis. Mokytojo profesija itin palanki aksesuarų įvairovei ir dažnai jų kaitai. Klasikinio stiliaus aprangą visuomet galima pagyvinti skarele, vėriniu, auskarais, žiedais ir laikrodžiu, o pedagogai, nešiojantys akinius, šiais laikais turi platų akinių asortimento pasirinkimą.

„Fielmann“ optikos salono Vilniuje vadovė Vilma Maigienė sako, kad akiniai – vienas iš paprasčiausių įrankių, norint dažnai keisti savo įvaizdį. Jei anksčiau akinius nešiojantys žmonės ne visada jausdavosi jaukiai, tai dabar akiniai yra labai madingi ir vis dažniau pasirenkami kaip stiliaus elementas. Žaismingi spalvingi akinių rėmeliai tampa puikia atsvara klasikiniam stiliui. Į užmarštį nuėjo stori akinių stiklai ir gremėzdiški neaiškios spalvos jų rėmai. Optikų lentynos lūžta nuo stilingų, spalva ir forma suteikiančių galimybę išreikšti savo asmenybę, variantų.

Be to, „Fielmann“ atstovė V. Maigienė primena, jog tradiciniu laikomas mokytojo įvaizdis – griežti rėmeliai – dabar tapo bendrine mada. Tokie rėmeliai laikomi itin stilingais ir geidžiamais – ypač jaunimo tarpe. O tai iš dalies eliminavo mokytojo stiliaus savitumą. Kad tai, kas anksčiau buvo laikoma „tamstos mokytojos“ stiliumi, dabar tapo tiesiog madingu įvaizdžiu.

Balsas.lt