Mokyklose – išgyvenimo pamokos

2012-01-11

Šiaulių mokyklos, sugrįžusius po žiemos atostogų, mokinius pasitiko pabrangusiu valgyklų maistu ir vadovų nerimu, kur dar sutaupyti? Kai kurios mokyklos atleidžia sargus, kad išsaugotų virėjas, kitos virtuvę su virėjomis perduoda privačiam verslui. Tikisi sutaupyti 150 tūkstančių

Didždvario gimnazijoje mokyklos bendruomenę maitina VšĮ „Kretingos maistas“. Pasak Didždvario gimnazijos direktoriaus Vitalio Balsevičiaus, sutartis metams su įmone pasirašyta sausio 6 dieną. Penkios gimnazijos virtuvės darbuotojos sausio 6 dieną buvo atleistos iš darbo ir tą pačią dieną priimtos į „Kretingos maistą“.

Gimnazija šią įmonę pasirinko apklausos būdu. „Šiuo metu tai yra sukimasis iš situacijos – perkeliant Savivaldybės įsipareigojimus kitai įmonei“, – sako direktorius.

Taip tikimasi sutaupyti apie 150 tūkstančių litų per metus.

V. Balsevičiaus teigimu, virėjų atlyginimai neturėtų skirtis, „galbūt, priklausomai nuo rezultatų, ir didės.“

Gimnazistai vakar sakė pasigedę valgykloje iki tol buvusių bandelių.

„Daug galvojame, skaičiuojame. Ši aritmetika taikoma jau nuo spalio mėnesio, – sako direktorius. – Mums reikia pamatyti daug švieselių tunelio gale. Vieną jau pamatėme, žiūrėsime, kaip bus su kitomis“.

Nukritus valgyklos naštai, direktorius tikisi bent kuriam laikui išsaugoti tris sargus.

Pabrango gaminamas maistas

Stasio Šalkauskio gimnazijos virėjų nesiruošiama atleisti. Mokyklos saugumas perduodamas apsaugos firmai – atleidžiami sargai.

Iki šio mokyklą saugodavo keturi asmenys: viena darbuotoja dieną, trys – naktimis.

„Kai viskas nusistovės, apsaugai liks apie 1,75 etato – darbuotojui teks dirbti iki vėlumos, kol mokykloje vyks treniruotės, repeticijos, – sako direktorė Zina Žuklijienė. – Dabartiniai sargai turi kitus darbus, o vienas dirbs iki kovo mėnesio.“

Yra pasikeitimų ir gimnazijos valgykloje: remiantis gruodžio 22 dienos Šiaulių miesto tarybos sprendimu, nuo pirmadienio gaminamo maisto kaina valgykloje išaugo 50 procentų. Jei anksčiau karbonadas kainavo 3 litus, dabar už jį tenka mokėti 4,5 lito.

Pasak Z. Žuklijienės, po pirmosios dienos sunku daryti išvadas apie mokinių reakciją.

Žingsnis atgal

„Susispaudėme taip, kaip niekada nebuvome gyvenime susispaudę. Kalbu apie atlyginimus ir patarnavimus, – atsidūsta Juliaus Janonio gimnazijos direktorius Rimas Budraitis. – O pinigų trūkdavo ir trūksta.“

Gimnazija darbuotojų neatleidžia, gelbėjasi mažindama atlyginimus. Kiekvienam darbuotojui liko 0,75 etato arba atitinkama suma sumažintas koeficientas. Kiemsargiui beliko pusė etato.

Gimnazija kol kas atsisveikino tik su keliomis valytojomis, kurios nesutiko su mažinamu atlyginimu arba padidintu darbo krūviu. Likę ir sargai – jie dirbs sumažintu etatu.

Direktorius sakė tikėjęsis, kad 50 procentų didesnis antkainis valgykloje bus taikomas ne tik gaminamai, bet ir parduodamai produkcijai. Taip galvota padengti virėjų atlyginimus, mokesčius už vandenį ir elektrą.

Galbūt verta sekti kitų mokymo įstaigų sprendimais ir ieškoti kito maitinimo organizatoriaus?

„Žiūrėsime, kaip seksis toliau. Jei nebepavyks spaustis, imsimės panašių veiksmų“, – mano direktorius.

„Kaip reikės šiemet tvarkytis? Labai liūdnas vaizdas. Kalbame apie kaitą, vis geresnę kokybę, o juk mokyklos aplinka taip pat didelis veiksnys, prisidedantis prie ugdymo kokybės, nekalbant apie estetiką, higienos normas. Dabar žengiamas didelis žingsnis atgal“, – įsitikinęs direktorius.

Živilė Kavaliauskaitė

Šiaulių kraštas