Mitingas Zarasuose. Meras pripažino kompromisinių sprendimų galimybę (foto) (video)

2012-06-01

DSC_1161

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS)  Zarasų rajono susivienijimas, matydamas viso rajono bendruomenės nepasitenkinimą jau priimtais ir dar rengiamais Zarasų rajono tarybos sprendimais, gegužės 30 d. pagrindinėje miesto aikštėje surengė pilietiškumo pamoką ( video galite žiūrėti ČIA)

Bendruomenė piktinosi privatizuota mokinių pavėžėjimo paslauga, ketinimais į privačias rankas atiduoti ir mokyklų valgyklas, valytojų didėjančiais darbo krūviais ir nė minimalios algos nesiekiančiais darbo užmokesčiais, mažinamu finansavimu vaikų popamokinei veiklai. Labiausiai kalbėjusieji apgailestavo, kad valdžia atitrūko nuo žmonių ir priiminėja sprendimus, kurie stumia gyventojus iš jau ir taip tuštėjančio rajono.

Nors žmonės žvarbią dieną būriavosi netoli savivaldybės pastato, iš jo pas juos neišėjo nė vienas politikas. Maža to, išvakarėse ir tą pačią dieną mokyklų administracijų atstovai lankėsi klasėse ir atkalbinėjo vaikus nuo lankymosi profsąjungos rengiamoje pilietiškumo pamokoje, o aktyvūs mokytojai tikrinami pamokose.

Pirmą valandą nuo „Ąžuolyno“ gimnazijos mokytojų ir mokinių eisena, kurią vedė LŠDPS Zarasų susivienijimo pirmininkas Andrius Navickas per garsiakalbį kviesdamas į pilietiškumo pamoką, patraukė link Sėlių aikštės. Čia jų jau laukė grupė zarasiškių.

„Ar norite gyventi Zarasuose?“, „Ar norite, kad jūsų vaikai valgytų maistą iš termosų?“ – tokiais ir panašiais klausimais renginio organizatorius kaitino publiką, o pamoką vesti pavedė istorijos mokytojai Rimutei Morozovienei. Ši pacitavo ištraukas iš Konstitucijos apie piliečių teises ir apgailestavo, kad žmonės, atėję išsakyti nuomonės, neturi galimybės išgirsti kitos pozicijos. „Politikai į susitikimą neatėjo, nes žino, kad jie neteisūs“, – konstatavo mokytoja ir pakvietė sugiedoti Lietuvos himną.

Vėliau kalbėjusi režisierė Gražina Karlaitė (ji, beje, ir režisavo šį renginį) teigė užaugusi Zarasuose, tačiau, panašu, turėsianti iš čia išvykti. „Kodėl jūs nemylite savo žmonių?“, – klausė ji čia nesančių valdžios atstovų. Režisierė taip pat padeklamavo Justino Marcinkevičiaus eilėraštį apie mokytoją.

Profesinės sąjungos atstovė iš „Ąžuolyno“ gimnazijos pristatė bendrą mokyklų situaciją rajone.

Mokytojas ir tėvas Žydrūnas Dainys ironiškai replikavo į savivaldybės atstovų argumentus bei priimtus sprendimus.

DSC_1163DSC_1178DSC_1185DSC_1188DSC_1203DSC_1223DSC_1242DSC_1288DSC_1292DSC_1294

DSC_1300

„Snatarvės“ mokyklos valgyklos darbuotoja pasidalino įspūdžiais iš savivaldybės surengtos ekskursijos į Ukmergę pasižiūrėti, kaip veikia privatizuotos mokyklų valgyklos. Deja, tai, kas galimai laukia ir Zarasų, tikrai nedžiugina.

Istorijos mokytoja R. Morozovienė apgailestavo, kad įpratusi vaikams pilietiškumo pamokas vesti įvairiose vietose (savivaldybėje, bibliotekoje ir pan.), nustebo, negavusi leidimo savo mokinius atsivesti į šią, pačią tikriausią pilietiškumo pamoką. Dar viena kalbėjusi mokytoja džiaugėsi tais vaikais, kuri nepabūgo administracijos raginimų atsiriboti nuo šio renginio ir atėjo į jį. „Jūs – drąsesni už savo tėvus“, – sakė ji.

LŠDPS pirmininkas Aleksas Bružas kreipėsi į mokinius, kurie įeis į istoriją. Jis stebėjosi, kad žmonių renkama valdžia neateina su jais susitikti ir pasiūlė patiems nueiti pas merą.

Vėliau muzikos mokytojo Gražvydo Gasparavičiaus vadovaujami mokiniai padainavo keletą dainų, kai kurie – pašoko, nors oficialiai šokių būreliui pasirodymą surengti  ir nebuvo leista.

A. Navickas, apibendrindamas pamoką, sakė, jog aikštėje susirinkę žmonės pilietiškumo egzaminą išlaiko, o ar išlaikys rajono meras, ar jam užteks vienos pamokos, parodys laikas.

Po renginio grupė piliečių, nešini arbata (dar pigia, neprivatizuota) ir sumuštiniais, drąsiai nuėjo pas merą Arnoldą Abramavičių. Šis, iš pradžių demonstravęs aroganciją ir pasipūtimą, priekaištavęs, kam į akcijas įtraukiami mokiniai, vėliau vis dėl to įsileido į diskusiją ir net buvo konstatuota, kad kalbėtis galima ir įmanoma rasti kompromisinių sprendimų.

Na, o savivaldybės raštinėje buvo užregistruotas LŠDPS Zarasų rajono susivienijimo raštas dėl taikinimo komisijos sudarymo, mat gegužės 14 d. merui buvo įteikti reikalavimai.

R. Motiejūnaitė – Pekkinen

lprofsajungos.lt