Spalio mėnesį vykusi neeilinė Joniškio Mato Slančiausko gimnazijos vadovų atestacija nenumaldė mokykloje tvyrančios trinties. Ketvirtadienį švietimo darbuotojų profsąjunga pakvietė ekspertų komisiją, vertinusią vadovus, paaiškinti, kodėl buvo sumažinta pavaduotojų vadybinė kategorija ir ką daryti toliau, jei dalis kolektyvo nebegali dirbti su direktoriumi (susirinkime dalyvavo LŠDPS pirmininkas A. Bružas).
Direktoriui išreikštas nepasitikėjimas
37 Mato Slančiausko gimnazijos pedagogai į Švietimo ir sporto skyrių raštu kreipėsi praėjusių metų birželio viduryje, išreikšdami nepasitikėjimą direktoriumi Vaclovu Martinaičiu ir reikalaudami atsistatydinti.
Pareiškime teigta, kad mokyklos vadovo priimami sprendimai dažnai būna teisiškai nepagrįsti, jis ignoruoja kitų nuomonę, neturi autoriteto tarp mokytojų, žema jo bendravimo kultūra.
Ar vadovo vadybiniai sugebėjimai tinkami, sprendė rajono Švietimo įstaigų vadovų atestacijos komisija. Tačiau atestaciją praeiti reikėjo ne tik direktoriui, kuriuo kolektyvo nariai nepatenkinti, bet ir dviems jo pavaduotojoms — Violetai Zigmantienei ir Nijolei Rašimienei — kadangi jos taip pat yra mokyklos vadovės.
Po vertinimo paaiškėjo, kad direktoriui Vaclovui Martinaičiui liko trečia vadybinė kategorija, o jo pavaduotojoms vadybinė kategorija buvo sumažinta iš antros į trečią.
Po atestacijos atmosfera nepagerėjo
Mato Slančiausko gimnazijos Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Vilma Kubilinskaitė ekspertų grupės, kurią sudarė Švietimo ir sporto skyriaus specialistai, klausė, ką toliau daryti kolektyvui, nes po atestacijos atmosfera nepagerėjo, direktorius nepradėjo geriau bendrauti, netapo atviresnis.
Mokytoja savo teiginius iliustravo pavyzdžiais. Ji pasakojo, kad apie gimnazijos kavinės perdavimą Jaunimo klubui pirmiau sužinota iš socialinio tinklapio facebook, o ne paties direktoriaus, kad vadovas kai kurias pegadoges yra pavadinęs „blondine“ arba „piemene“.
„Direktorių apskritai mažai matome, nežinome, kokias sritis jis kuruoja. Jis atlieka ūkininko, ūkvedžio darbą,“ — sakė V. Kubilinskaitė.
Moralinių dalykų nevertina
Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Ingrida Mačiulienė sakė matanti kolektyvo skaudulius, bet nežinanti, kaip juos išgydyti. Direktoriaus darbo drausmės pažeidimų nėra, o moralinius dalykus neaišku, kaip vertinti.
Vedėja pripažino vieną dalyką — galbūt direktoriui trūksta teisinių žinių.
Direktorius iš posto nesitrauks
Direktorius Vaclovas Martinaitis susitikimo metu nekalbėjo. Vėliau „Šiaulių kraštas“ jo klausė, ką gali atsakyti į mokytojų kaltinimus dėl prastos vadybos, įžeidimų ir ar negalvoja trauktis iš pareigų.
„Nesutinku su mokytojų kaltinimais dėl prastos vadybos. Turiu aiškią strategiją, kurią išdėsčiau vos pradėjęs dirbti gimnazijoje. Buvo aišku, kad vaikų mažėja ir gimnazija neišliksime, turime užimti nišą, kuri atsiveria, tai yra — tapti tvirta progimnazija. Tačiau siūlymas ilgą laiką nebuvo priimamas, — „Šiaulių kraštui“ sakė V. Martinaitis. — Esu už bendrą darbą, solidarumą. Kadangi trūksta lėšų, vos pradėjęs dirbti susimažinau algą, atsisakiau vesti pamokas, kurių galiu turėti 11. Kitais metais pamokų nebeturėjo ir pavaduotojos, tad susitaupė 33 pamokos arba — beveik du pedagogo krūviai. Nematau, kodėl turėčiau trauktis iš pareigų — dirbsiu toliau.“
Direktorius V. Martinaitis taip pat sakė, kad jis niekada gyvenime nemėgo formalumo ir nebendravo su pedagogais kaip iš „prezidiumo vaškiniu veidu“. Galbūt kažką draugiškai juokaudamas pavadino piemene, o ir kiti vadinamieji įžeidimai — tik iš konteksto ištraukti žodžiai.
Loreta RIPSKYTĖ