Europos švietimo profesinių sąjungų komiteto (ETUCE) vadovas Martin Rømer raštu kreipėsi į naująją Europos Sąjungos prekybos komisarę Cecilia Malmström išreikšdamas didelį susirūpinimą dėl siūlomos Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (angl. TTIP).
Derybos tarp JAV ir Europos Sąjungos dėl šio dokumento prasidėjo 2013 m. vasarą, juo siekiama suaktyvinti ekonominį bendradarbiavimą tarp dviejų kontinentų.
ETUCE nuogąstauja, kad numatoma plataus masto ir aprėpties TTIP gali sukelti didelę riziką švietimo sektoriui. Pasak M. Rømer, prekybos taisyklės, pritaikytos viešajam sektoriui, gali smarkiai apriboti viešosios politikos erdvę ir suintensyvinti spaudimą privatizuoti ir komercializuoti švietimą.
„Mes suprantame, kad atsinaujino pramonės lobistų ir kai kurių vyriausybių spaudimas išplėsti partnerystės sutartyje įsipareigojimus dėl švietimo. Mes raginame atsispirti šiam spaudimui ir imtis priemonių, kad švietimo sistema būtų apsaugota“, – rašoma laiške.
ETUCE reikalauja, kad švietimo klausimas būtų visiškai išimtas iš derybų dėl TTIP darbotvarkės. M. Rømer informuoja ES komisarę, kad susirūpinimas dėl švietimo kyla ne tik Europoje, bet ir JAV. Bendras profsąjungininkų laiškas buvo išplatintas 2014 m. birželį.
Pavojaus varpais skambina ir kitos Europos visuomeninės organizacijos: už uždarų durų vykstančių derybų rezultatas greičiausiai bus palankus tik stambiesiems koncernams, o viešasis interesas gali labai nukentėti.
Praeitų metų vasarą iniciatyvinė grupė kreipėsi į Europos Komisiją ketindama registruoti Europos piliečių iniciatyvą (EPI) ir pradėti rinkti parašus prieš TTIP, tačiau EK šios iniciatyvos neregistravo. Šiuo metu savarankiškai suorganizuota EPI, kurią remia virš 300 Europos organizacijų, renka parašus be Briuselio leidimo, peticiją jau pasirašė virš milijono žmonių.
Pasirašyti peticiją (lietuviškai).
Daugiau informacijos lprofsajungos.lt