Kaip žinia, pedagogai privalo periodiškai pasitikrinti sveikatą, tačiau kai kurių ugdymo įstaigų vadovai neleidžia to daryti darbo metu. Tuo tarpu Darbo kodeksas numato, kad privalomų medicininių apžiūrų laikas įeina į darbo laiką.
Su šia problema susidūrusi Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos profesinė organizacija kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją klausdama, ar pedagogai, tikrindamiesi sveikatą, gali reikalauti už šią paslaugą bent apmokėti. ŠMM pasiūlė šiuo klausimu kreiptis į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją. Publikuojame jos atsakymą:„Atsakydami į Jūsų paklausimą, paaiškiname, kad pagal LR darbo kodekso 265 straipsnio 2 dalį, darbuotojai, kurie darbe gali būti veikiami profesinės rizikos veiksnių, privalo pasitikrinti sveikatą prieš įsidarbindami, o dirbdami – tikrintis periodiškai, pagal įmonėje patvirtintą darbuotojų sveikatos pasitikrinimų grafiką. Darbuotojų, kurių darbas susijęs su profesine rizika, sveikata tikrinama priimant į darbą, o dirbant ir pakeitus darbą ar darbovietę, tikrinama periodiškai.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 7 d. nutarime Nr. 544 „Dėl darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti asmenims, tik iš anksto pasitikrinusiems ir vėliau periodiškai besitikrinantiems sveikatą dėl užkrečiamųjų ligų, sąrašo ir šių asmenų sveikatos tikrinimo tvarkos“ yra nurodyta, kad vaikų (iki 18 metų) mokymas, ugdymas ir auklėjimas yra įtraukiamas į sąrašą darbų, kuriuos leidžiama dirbti tik iš anksto pasitikrinus ir vėliau periodiškai besitikrinant, ar neserga užkrečiamomis ligomis. Taigi pedagogai periodiškai privalo tikrintis sveikatą.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr.301 Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose nustatyta, kad periodinių sveikatos tikrinimų išlaidos apmokamos iš darbdavio lėšų. Mūsų nuomone, darbdavys privalo apmokėti profilaktinių tyrimų antrinės sveikatos priežiūros paslaugas bei pirminės sveikatos priežiūros specializuotos darbo medicinos paslaugas. Darbdavys privalo užtikrinti, kad įmonėje dirbtų tik laiku sveikatą pasitikrinę darbuotojai. Taigi, manome, jog norėdamas tinkamai įvykdyti savo pareigą, darbdavys turi apmokėti ne tik už darbuotojų sugaištą darbo laiką, bet ir už pačias periodinio sveikatos tikrinimo paslaugas“.