Žarėnų pagrindinės mokyklos geografijos ir fizinio lavinimo mokytojas Vidmantas Narutavičius „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad pernai gegužės 3-ąją savo automobiliu atvežė mokyklos direktorę D. Puščienę į mokyklą. Direktorę jam dažnai tekdavę vežioti.
Išlipusi iš automobilio direktorė sustojusi šnektelėti su mokiniais. Mokytojas pripažįsta, kad važiuodamas atbuline eiga, automobilio ratu kliudė direktorės rankinę ir jos kelį. V. Narutavičius tikina iš karto pasiūlęs D. Puščienei nedelsiant važiuoti pas gydytojus, tačiau direktorė paprašiusi vežti ją namo. Taip V. Narutavičius pasitraukė iš įvykio vietos.
Mokytojas pasakojo, kad buvo įpratęs per daugelį bendravimo metų besąlygiškai paklusti direktorei.
Taikos nebuvo
D. Puščienė kreipėsi į gydytojus. Po pusantro mėnesio, birželio 17-ąją, D. Puščienė parašė policijai pareiškimą dėl sužalojimo.
V. Narutavičius kreipėsi advokatės pagalbos. Susipažinusi su byla jo advokatė Rita Roščenkovienė pasiūlė šalims susitaikyti.
„Buvau tikra, kad daugiau nei dvidešimt metų artimai bendravę žmonės tikrai susitaikys“, – prisiminė V. Narutavičiaus advokatė Rita Roščenkovienė. Nes mokytojas neginčija nei įvykio, nei sumų, kurių prašoma atlyginti žalą.
Susitaikyti nepavyko. Dėl baudžiamosios bylos 53-ejų metų V. Narutavičius gali netekti galimybės dirbti mokytoju. Jis juo dirba 29-eris metus.
Ieškinys – dešimtys tūkstančių ir dar viena byla
Advokatės teigimu, D. Puščienė, kuriai eismo įvykio metu skilo kelio sąnarys, gydėsi keturis mėnesius, todėl vien „Sodros“ ir Ligonių kasos išlaidų V. Narutavičiui priskaičiuota padengti beveik 17,5 tūkstančio litų.
Neturtinę žalą D. Puščienė yra įvertinusi per 8 tūkstančiais litų. Dar V. Narutavičius turės padengti ir draudimo išlaidas, manoma, iki 10 tūkstančių litų.
„Šiaulių kraštui“ lankantis Žarėnuose, paaiškėjo, kad iš V. Narutavičiaus reikalaujama padengti ir sąnario keitimo operacijos išlaidas. D. Puščienė tikino, kad būtent po sužalojimo jai tenka keisti kelio sąnarį.
Be to, V. Narutavičiui iškelta ir antroji baudžiamoji byla – dėl poveikio liudytojams. V. Narutavičiaus teigimu, jis direktorės kabinete susižodžiavęs su kita mokytoja: pasakęs nesikišti jai, nes susitiks teisme. Baudžiamoji byla buvo iškelta netrukus.
Pozicija
Mokyklos direktorė D. Puščienė iš pradžių atsisakė su „Šiaulių kraštu“ kalbėti apie bylą. Vėliau susigraudino: esą pats mokytojas nenorėjęs su ja taikytis.
D. Puščienė tikino, kad kelio kaulo skilimo komplikacijos jai grėsė mirtimi.
„Aš gimiau iš antro karto. O man lengva? Jis pats to norėjo! Sužeidė mane. Keturis mėnesius gulėjau ant lovos. Toks buvo skausmas, kad aš nesiorientavau. Nubloškė ant žemės, visa šlapia. Galvojau, kad gal tik sutrenkimas ir paprašiau, kad mane parvežtų namo“, – „Šiaulių kraštui“ pasakojo D. Puščienė.
Liudija ir mokiniai
Į teismo procesą įtraukti ir Žarėnų pagrindinės mokyklos mokiniai. Jų liudijimai yra užrašyti, tačiau vaikai vis tiek buvo vežami liudyti į teismą. Praėjusią savaitę teisme turėjo vykti dar vienas dviejų dešimtokų liudijimas.
„Baisu, kai iš ryto aš mokinių akyse esu daromas „žuliku“, o dieną aš jiems dėstau pamokas. Vaikai paklūsta, nes jiems reikės laikyti egzaminus“, – apgailestavo dėl situacijos mokytojas V. Narutavičius.
„Direktorė šitaip negali daryti“
Šiaulių rajono administracijos direktorius Kęstutis Lukšas nustebo sužinojęs, kad direktorės ir mokytojo teisme dalyvauja, liudija mokiniai.
„Jeigu taip yra iš tikrųjų – nenormalu, – sakė Administracijos direktorius. – Vertinu labai neigiamai. Jeigu informacija, kad vaikai dalyvauja teisme, pasitvirtins, bus sudaryta komisija, kuri tirs. Direktorė šitaip negali daryti. Kaip žmogus aš nesuprantu, kai direktorė bylinėjasi su mokytoju, bet kaip administracijos direktorius aš negaliu jai įsakyti nesibylinėti.“
Jo nuomone, jeigu direktorė su mokytoju bylinėjasi, „kažkas yra negerai su pačiais žmonėmis“.
Administracijos direktorius K. Lukšas tvirtino, kad su D. Puščiene sutarta, kad šie mokslo metai jai paskutiniai direktorės kėdėje. Direktoriauti jai tekę nuo 1969 metų.
Buvo teismų ir anksčiau
„Aš iš kaimo jau, berods, penktas ar šeštas žmogus, besibylinėjantis su direktore“, – tvirtino mokytojas V. Narutavičius.
Žarėnų kaimo gyventojas Vytautas Kreišmontas maždaug prieš penkeris metus taip pat teisme susitiko su D. Puščiene: po konflikto sandėliuke vyras buvo apkaltintas mokyklos direktorės sužalojimu. Esą V. Kreišmontas sumušęs jai žastą ir alkūnę.
„Medicinos ekspertai nustato, kad sumuštas žastas ir alkūnė. O iš kitų gydytojų pristato popierius, kad gydėsi alkūnę ir dilbį. Už neaišku, kurios vietos sužalojimą, ji iš manęs reikalavo pusantro tūkstančio litų“, – „Šiaulių kraštui“ pasakojo V. Kreišmontas. Teismas V. Kreišmontą išteisino.
Įtakingi ryšiai
Tai, kad direktorė turi patirties bylinėtis, žarėniškių nuomone, susiję su įtakingais ryšiais: jos dukra Daiva Alechnavičienė dirba prokurore Generalinėje prokuratūroje, o žentas Laimutis – Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjas.
D. Alechnavičienė „Šiaulių kraštui“ tvirtino jokios įtakos dėl mamos nedaranti. „Aš niekaip kitaip, nei teisine prasme, šitų dalykų nevertinu ir negaliu vertinti, – sakė D. Puščienės dukra. – Žinau, kad mama labai stipriai yra nukentėjusi, labai sunkiai vaikšto. Labai gaila, kad tai atsitiko su kolega, su kuriuo reikia ir dirbti, ir matytis.“
Kaimas jaučia nuoskaudų
Buvusios Žarėnų pagrindinės mokyklos darbuotojos „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad direktorė drausdavo valytojoms bendrauti su mokytojais, nors jie ir yra kaimynai. „Atsistojai koridoriaus gale ir stovėk su šluota“, – mokykloje buvusią atmosferą prisimena viena valytoja.
Kita buvusi darbuotoja pasakojo išėjusi iš mokyklos dėl direktorės darbo metodų.
„Tėvai bijo liudyti prieš direktorę, nes vaikai lanko mokyklą. Kaimas bijo“, – sakė buvusios darbuotojos.
Žarėnų žmonės dar nepamiršo fakto, kaip direktorė D. Puščienė iš mokyklos iškraustė biblioteką, kurioje dirbo dabar jau šviesaus atminimo Antanas Budzinskas. Nors, žmonių nuomone, geresnės vietos bibliotekai kaip mokykla nebuvę.
Rita ŽADEIKYTĖ
Šiaulių kraštas