Pasak Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko Andriaus Navicko, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pateikia mistinius skaičius apie mokytojų atlyginimus. Švietimo ministro Gintauto Jakšto pažadai A. Navicko kol kas neįtikina, kadangi patys mokytojai teigia, kad jų vidutinis darbo užmokestis siekia 90 procentų VDU, o ne 117 proc., kaip teigia Švietimo ministerija.
,,Būtų geriausia paimti lentą, kreidą ir tegul ministras parodo skaičiavimą, kaip jis gauna tuos 117 proc. VDU. Tai neįmanoma. Jei paimtume didžiausią ir maksimalų koeficientą koks yra, padaugintume bazinės mėnesinės algos, tai geriausiu atveju gautume, kad mokytojas ekspertas su didžiausiu stažu gali uždirbti vieną VDU, bet tokių pedagogų yra tik 7 proc., o kita mokytojų dalis uždirba žymiai mažiau. Nuo čia ir turime atsispirti derybose, kad negalima manipuliuoti skaičiais ir pateikti netiesos. Ir žiūrint į tai, kad ministerija nuolat kartojo, kad mokytojų atlyginimai buvo didinami, tai negalima ginčytis. Mokytojų atlyginimai kasmet buvo didinami apie 10 proc., o VDU augo apie 12 proc., tai realus mokytojų darbo užmokestis šios Vyriausybės laikotarpiu mažėjo proporcingai VDU, tai nebuvo mums pasirinkimo, o tik streikuoti“, – aiškino A. Navickas.
A. Navicko teigimu, ir kiti reikalavimai nėra nauji, nors ministerija bando įrodyti priešingai.
„Pavyzdžiui, mokinių skaičiaus klasėse mažinimas. Niekas nenorėjo girdėti ir pripažinti šito reikalavimo, jį bandydavo pateikti kaip naują, bet kai streikavome prieš penkerius metus, tas pats reikalavimas buvo padėtas ant stalo ir niekas dėl jo jokių diskusijų nevystė. Mums derybose nuolat įrodinėjama, kad mokinių skaičius neturi jokios įtakos ugdymo kokybei, nors yra priešingai.
Dabar vyksta tam tikras lūžis, džiaugiamės, kad ministerijos pozicija švelnėja, kad jie kalba, jog kurkime kartu ilgalaikį planą, tai čia tikrai pripažinčiau, kad tai yra ėjimas į kompromisą, mes irgi pripažįstame, kad reikia vertinti valstybės galimybes. Todėl reikia susitarti, po kiek mokinių galėtų mažėti kasmet ir taip pasiektume tikslus, o valstybės galimybės visiems būtų aiškiau suprantamos. Būtų liūdniausia, jei prasidėtų kažkokios manipuliacijos, įvairūs užkulisiniai susitarimai užkulisiniai, kurie vyko 2018metais, kai mes streikavome, spaudėme, o atėjo kitos profesinės sąjungos, kurios padeda, pasirašo susitarimus. Šiandien pastebime, kad tas procesas irgi prasidėjo. Tikiuosi, kad čia tik sutapimai, kad Vyriausybė ant to paties grėblio nelips, nesielgs amoraliai bandydami išeiti iš nepatogios situacijos“, – vylėsi A. Navickas.
is pabrėžė ir tai, kad problema yra ne tik mokytojų atlyginimai. „Mes manome, kad situacija ugdymo įstaigose yra jau ribinė, patys geriausi mokytojai pasitraukia. Jie atsidavę dirbdavo ir greičiausiai perdegdavo. Šitai dabartinei sistemai nereikia tokių mokytojų, šita sistema pritaikyta dabar tokio lengvo mokymo, jei nepersistengsi, dirbk korepetitoriumi, užsidirbk papildomą atlyginimą, ir gaunasi iškreipta sistema. Todėl nebegalime laukti ir delsti, nes su atėjusia nauja Vyriausybe būna sunku kalbėtis“, – teigė profesinės sąjungos vadovas.
Jis pabrėžė ir tai, kad problema yra ne tik mokytojų atlyginimai. „Mes manome, kad situacija ugdymo įstaigose yra jau ribinė, patys geriausi mokytojai pasitraukia. Jie atsidavę dirbdavo ir greičiausiai perdegdavo. Šitai dabartinei sistemai nereikia tokių mokytojų, šita sistema pritaikyta dabar tokio lengvo mokymo, jei nepersistengsi, dirbk korepetitoriumi, užsidirbk papildomą atlyginimą, ir gaunasi iškreipta sistema. Todėl nebegalime laukti ir delsti, nes su atėjusia nauja Vyriausybe būna sunku kalbėtis“, – teigė profesinės sąjungos vadovas.
Visą laidos įrašą galite žiūrėti Delfi laida ,,Iš esmės” ( DELFI autorės- Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“)