Darželiuose vaikams vietos vos atsiranda

2011-05-12

Regis, nėra institucijos, kuri galėtų pasakyti, kiek įsikūrusių vaikų priežiūros įstaigų, pasivadinusių, pavyzdžiui, vaikų dienos centrais. Duomenų nėra ir apie tai, kiek žmonių vaikus prižiūri nelegaliai savo gyvenamuosiuose butuose. Yra paklausa, bus ir pasiūla

1,8 tūkst. – tiek vaikų pernai nepateko į darželius. Tačiau namie su auklėmis lieka tik dalis mažamečių. Dauguma jų išsibarsto po privačius arba vadinamuosius naminius darželius.Miesto savivaldybė suskaičiavo, kad liepą sostinėje duris turėtų atverti dar penki privatūs vaikų darželiai. Jei taip ir nutiks, iš viso Vilniuje jų veiks trys dešimtys.

„Reikia skirti darželius, kurie vykdo rimtą ugdomąją veiklą, ir tuos, kurie net ir darželiais negali vadintis, nes teikia tik laikinos vaikų priežiūros paslaugas. Nei vieni, nei kiti mums nėra pavaldūs, todėl ir nekontroliuojame, kaip jie steigiasi, registruojasi, kokią veiklą vykdo. Tačiau jei yra paklausa, randasi ir pasiūla: tėvai renkasi, kur leisti vaikus, ieško, kas atitiktų jų lūkesčius“, – kalbėjo savivaldybės Švietimo departamento direktorius Gintaras Alfonsas Petronis.

Liks už borto

Šiuo metu ikimokyklinio ugdymo įstaigų Vilniuje ypač trūksta Balsių, Fabijoniškių, Pašilaičių, Santariškių ir Pilaitės rajonuose. Pastarajame rajone gyvenanti Ramunė Rukevičienė sūnų į darželį „Gilužis“, priskirtą pagal gyvenamąją vietą, užregistravo prieš daugiau nei dvejus metus.

Registracijos dieną vaikas į sąrašus buvo įtrauktas 28-as. Šiandien berniuko pavardė smuktelėjusi net į 42 vietą, todėl mažai tikėtina, kad iki rugsėjo 1 d. vietos darželyje jam atsiras.

„Iš pradžių buvome 28-i, vėliau – 30-i, 34-i, kol galiausiai nukritome visai žemai. Darželyje paaiškino, jog eilė pasislinko dėl to, kad pirmenybė suteikiama vaikams, kurių vyresni broliai ar sesės jau lanko darželį. Vienas kaimynas, kurio vaikas taip pat greičiausiai į darželį nepateks, nusiteikęs ryžtingai. Sakė, kad eis į darželį ir reikalaus leisti peržiūrėti dokumentus, kada tiksliai kurie vaikai užrašyti ir kur jie gyvena“, – pasakojo R. Rukevičienė.

Šiuo metu moteris sūnų leidžia į naminį darželį Justiniškėse. „Kiek domėjausi, klausinėjau, Pilaitėje toks darželis kažkada buvo, bet dabar nebėra. Justiniškėse gyvena mano tėvai, kurie sūnų gali iš darželio paimti“, – aiškino R. Rukevičienė.

Naminis darželis mėnesiui jai atsieina 1 tūkst. litų. „Jį lanko penki šeši vaikai. Manau, priežiūros ir dėmesio jie gauna kur kas daugiau nei valstybiniame darželyje, kur grupėje apie 18–20 mažamečių. Tačiau ir kaina skiriasi – penkis kartus“, – palygino moteris. Mėnuo sostinės valstybiniame darželyje kainuoja 220 litų.

Rizikuoja, nes pasitiki

Vilnietė Eglė Valionienė, auginanti dvejų metukų sūnų, po motinystės atostogų gegužę turi grįžti į darbą. Vos gimus vaikui, moteris užrašė jį į du valstybinius darželius Lazdynuose – vienas priklauso pagal gyvenamąją vietą, kitą pasirinko kaip atsarginį. Moteris tikisi, kad nuo rudens sūnui atsiras vieta darželyje. Iki tol kelis mėnesius vaiką ji taip pat leis į naminį darželį Pašilaičiuose.

„Rinkausi iš dviejų variantų: privataus darželio už 1,2 tūkst. litų per mėnesį ir naminio, atsieisiančio 800 litų. Apsisprendimą lėmė rekomendacijos ir tai, kad auklėtoja pasirodė patikima, patyrusi, žadama, kad vaikas gaus daug kūrybinės veiklos“, – pasakojo E. Valionienė.

Jos pasirinktas darželis įrengtas dviejų kambarių bute. Erdvės palyginti nedaug, bet jauku. Vaikų priežiūros paslaugą auklėtoja dirbanti moteris teikia įsigijusi verslo liudijimą.

„Žinau, kad šiek tiek rizikuoju, nes darželis neturi higienos paso ir tam tikra prasme yra nelegalus. Privačiame darželyje buvo erdvu, baldai nauji, žaislai kokybiški, ekologiški, tualetai pritaikyti mažiems vaikams, tačiau auklėtoja neturi darbo patirties, netgi susidarė įspūdis, kad prisibijo vaikų“, – pasirinkimo motyvus grindė

E. Valionienė.Darželį namie ji vertina kaip laikiną išeitį. „Nuo rugsėjo 1 d. planuoju leisti į valstybinį – dėl kainos“, – sakė jauna mama.

Be higienos paso

Du sūnus auginanti Miglė Š. problemų dėl valstybinio darželio neturėjo, tačiau buvo nepatenkinta paslaugos kokybe. „Per daugiau nei metus valstybiniame darželyje mano sūnus nepadarė nė vieno kūrybinio darbelio, nes niekas su juo individualiai neužsiėmė. Be to, erzino nepriežiūra, grįždavo purvinu užpakaliu, atsiprašant“, – pasakojo Miglė.

Moteris įsteigė viešąją įstaigą ir nusprendė pradėti vaikų priežiūros verslą. Nuomojamame daugiabučio bute Fabijoniškėse vienas vaikų dienos centras, kurį Miglė vadina darželiu, jau veikia kelis mėnesius. Netrukus išsinuomotose 100 kv. m patalpose duris atvers ir darželis Šiaurės miestelyje.

„Dirbu pagal verslo liudijimą, todėl higienos paso man nereikėjo. Neslepiu, kad darželiui keliamų higienos normų neatitinku: neįrengiau žemų tualetų, teoriškai patalpose negaliu ruošti maisto, nors realiai tai daroma, ir t. t. Tačiau įsteigtus vaikų dienos centrus internete vadinu darželiais, nes juose vaikai ne tik prižiūrimi, bet ir ugdomi: šokame, dainuojame, darome darbelius. Auklėtojos turi pedagoginį išsilavinimą“, – pasakojo verslą neseniai pradėjusi moteris.

Mėnuo jos įsteigtame darželyje kainuoja 750 litų. Teikiama ir valandinė vaikų priežiūros paslauga. Nustatytas 7 litų tarifas. Laukiami vaikai nuo 1 iki 3 metų. „Uždarbis labai menkas. Manau, kad didžiausios pajamos įplauks iš vaikų gimtadienių švenčių darželio patalpose organizavimo“, – apie veiklos plėtrą užsiminė Miglė.

Pretenduoja į vaiko krepšelį

Gineitiškėse privatų darželį „Geniukas“ įkūrusi Rūta Vasiukevičiūtė savo ateitį sieja būtent su vaikų priežiūros ir ugdymo įstaigų verslu. Moteris atkreipė dėmesį, kad leisdami vaikus į darželius, įsteigtus butuose, tėvai rizikuoja.

„Privatus darželis pranašesnis tuo, kad atitinka visas higienos normas: triukšmo, oro, vandens užterštumo. Be to, turime sutartis su maisto tiekėjais. Viskas legalu ir skaidru“, – kalbėjo ikimokyklinio amžiaus vaikų pedagoginį ugdymą studijavusi moteris.

„Geniukas“ galėtų priimti 14-a vaikų. Įstaiga gali pretenduoti į vaiko krepšelį, tada kiekvienas auklėtinis metams su savimi atsineštų 2,5 tūkst. litų.

„Lygiai taip pat kaip ir valstybiniame darželyje. Žinoma, būtų kur kas paprasčiau įrengti vieną kitą kambariuką komercinėse patalpose, pasitvarkyti ir išvengti mokesčių. Tačiau man darželis – ne trumpalaikė veikla, su juo sieju savo ateitį. Todėl auklėtojos dirbs pagal darbo sutartis, mokėsime mokesčius „Sodrai“ ir pan.“, – kalbėjo R. Vasiukevičiūtė ir atvirai prisipažino, kad pradinės investicijos įkurti privatų darželį siekė apie 20 tūkst. litų.

Pirmas klausimas – kaina

Tėvai privačiais darželiais domisi, tačiau pasirašyti konkrečių sutarčių neskuba. „Skambina nemažai. Pirmas klausimas – kaina. 1,2 tūkst. litų mėnesiui įkandama ne visiems, tačiau, tiesą sakant, sumokėjus mokesčius už šildymą ir komunalines paslaugas, padengus sąskaitą už patalpų nuomą, atsiskaičius su darbuotojais ne kažin kiek ir lieka“, – atsiduso R. Vasiukevičiūtė.

Vilniaus savivaldybėje yra apie 23 tūkst. ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų. Jiems lavintis sostinėje įkurtos 124 ikimokyklinio ugdymo įstaigos, 14 darželių–mokyklų. Šiuo metu veikia 25 privatūs vaikų darželiai. Vaikų dienos centrų, teikiančių vaikų priežiūros paslaugas, bet neturinčių maisto tvarkymo pažymėjimų, skaičius nežinomas.

„Tokių duomenų neturime. Tokie darželiai veikia privačiuose butuose. Be policijos mes ten įeiti negalime“, – aiškino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji gydytoja higienistė–maisto produktų inspektorė Ramunė Barkauskienė.

Mėnesio kaina

Valstybinis darželis 220 Lt

Naminis darželis 700–1000 Lt

Privatus darželis 1200–1700 Lt

Auklė 1100–1500 Lt.

Auklė dvyniams – 1,3–1,5 karto brangesnė.

Dovilė Jablonskaitė
Diena.lt