Ar reikia reanimuoti socialinį dialogą?

2013-03-12

Kovo 14 d. tarptautinėje konferencijoje Seime „Socialinio dialogo reanimacija“ Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas skaitys pranešimą „Socialinis dialogas ir socialinis konfliktas Zarasuose. Laimėjimai ir pamokos“.

Praktinė socialinės politikos konferencija suburs pranešėjus iš įvairių interesų grupių – valstybės institucijų, reglamentuojančių darbo rinką, verslo asociacijų ir profesinių sąjungų, kurie kartu su garsiais ekonomistais aptars socialinio dialogo padėtį iš Lietuvos, Norvegijos ir provincijos taško.

 

Lietuvoje socialinė partnerystė, kuria siekiama suderinti darbo subjektų interesus, įstatymais yra įtvirtinta, tačiau daugeliu atvejų praktiškai ji nėra įgyvendinama arba tėra butaforija. Dėl to Lietuvoje yra vienas didžiausių ES darbo pajamų apmokestinimas, minimalią mėnesio algą gauna nenormaliai daug žmonių, net 33 proc. gyventojų balansuoja ant skurdo ribos, naikinamas viešasis sektorius, mažėja švietimo ir sveikatos prieinamumas. Visa tai stumia tūkstančius lietuvių emigruoti“, – rašoma organizatorių pranešime spaudai.

Socialiniai pokyčiai negalimi be socialinio dialogo, kuris yra ne tik dialogas, bet ir socialinis konfliktas, – mano konferencijos organizatoriai ir kviečia įvertinti praeityje darytus sisteminius sprendimus ir nekartoti klaidų. Viena jų – viešojo sektoriaus privatizavimas, ne tik nuo žmonių atitolinantis gyvybiškai būtinas paslaugas, bet ir silpninantis demokratijos mechanizmus.

Konferencijoje dalyvaus ir pranešimus skaitys žinomas Norvegijos politikos ir ekonomikos ekspertas Svenn Arne Lie, profesorius Romas Lazutka, Ignalinos meras Bronis Ropė ir kiti.

Antrąją konferencijos dieną vyks mokymai, kuriuose dalyviai detaliau susipažins su Norvegijos vietos socialinio dialogo praktine patirtimi.

Konferenciją organizuoja Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas, Seimo narė Rima Baškienė. Konferencija rengiama bendradarbiaujant su Norvegijos vyriausybės fondu „Innovation Norway“, Socialinių investicijų valdymo centru, Kritinės minties institutu DEMOS.

Daugiau apie pojektą portale sampro.lt